Schedule

Please not that the order of films shown in each session may not be the same order that they play in the cinema.

10AM Cinema 5
Finalist
Freedom Swimmer
Olivia Martin-McGuire
Documentary, Animation
Finalist
You and Me, Before and After
Madeleine Gottlieb
Comedy
Read more
10AM Cinema 6
Finalist
Ayaan
Alies Sluiter
Drama
Finalist
Tuī Ná
William Duan
Drama
Read more
11AM Cinema 5
Finalist
Reptile
Jordan Giusti
Drama
Finalist
Are You Still Watching?
Alex Cardy, Kitty Chrystal & Tali Polichtuk
Comedy, Animation
Finalist
Hatchback
Riley Sugars
Comedy
Read more
11AM Cinema 6
Finalist
The Sweetness
Jessica Barclay Lawton
Documentary
Finalist
Nezunoban
Michael Beets
Drama
Read more
12PM Noon Cinema 5
Finalist
Nest
James Hunter
Horror
Finalist
MumLife
Ruby Challenger
Comedy, Musical
Read more
12PM Noon Cinema 6
Finalist
Lime Parfait
Pat Mooney
Comedy
Finalist
Idol
Alex Wu
Drama
Read more
12PM Noon Cinema 7
Finalist
Blind Body
Allison Chhorn
Documentary, Experimental
Finalist
TÂM
Noora Niasari
Drama
Read more
1PM Cinema 5
Finalist
Gem
Jim Muntisov
Drama
Finalist
Onions
Emmy Clifton
Documentary
Read more
1PM Cinema 6
Finalist
Hot Mother
Lucy Knox
Drama
Finalist
Haze
Meg Duncan
Drama
Read more
1PM Cinema 7
Finalist
Friends of Mine
Andréas Giannopoulos
Comedy
Finalist
An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It
Lachlan Pendragon
Comedy, Animation
Read more
2PM Cinema 5 - Retrospective (SHORT COLLISIONS)
Finalist
Welcome Home Allen
Andrew Kavanagh
Comedy
Finalist
At the Formal
Andrew Kavanagh
Comedy
Finalist
Men of the Earth
Andrew Kavanagh
Comedy
Read more
2PM Cinema 6 - Retrospective (Comedy)
Finalist
Building Bridges
Jessica Barclay Lawton
Comedy
Finalist
Family Holiday
Ted Wilson
Comedy
Finalist
We Keep on Dancing
Jessica Barclay Lawton
Comedy
Finalist
That's Ted.mov
Ted Wilson
Comedy
Read more
2PM Cinema 7
Finalist
Freedom Swimmer
Olivia Martin-McGuire
Documentary, Animation
Finalist
You and Me, Before and After
Madeleine Gottlieb
Comedy
Read more
3PM Cinema 6
Finalist
Nest
James Hunter
Horror
Finalist
MumLife
Ruby Challenger
Comedy, Musical
Read more
3PM Cinema 7
Finalist
Friends of Mine
Andréas Giannopoulos
Comedy
Finalist
An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It
Lachlan Pendragon
Comedy, Animation
Read more
3PM Cinema 8
Finalist
The Sweetness
Jessica Barclay Lawton
Documentary
Finalist
Nezunoban
Michael Beets
Drama
Read more
4PM Cinema 6
Finalist
Reptile
Jordan Giusti
Drama
Finalist
Are You Still Watching?
Alex Cardy, Kitty Chrystal & Tali Polichtuk
Comedy, Animation
Finalist
Hatchback
Riley Sugars
Comedy
Read more
4PM Cinema 7
Finalist
Ayaan
Alies Sluiter
Drama
Finalist
Tuī Ná
William Duan
Drama
Read more
4PM Cinema 8
Finalist
Blind Body
Allison Chhorn
Documentary, Experimental
Finalist
TÂM
Noora Niasari
Drama
Read more
5PM Cinema 6
Finalist
Gem
Jim Muntisov
Drama
Finalist
Onions
Emmy Clifton
Documentary
Read more
5PM Cinema 7
Finalist
Hot Mother
Lucy Knox
Drama
Finalist
Haze
Meg Duncan
Drama
Read more
5PM Cinema 8
Finalist
Lime Parfait
Pat Mooney
Comedy
Finalist
Idol
Alex Wu
Drama
Read more
6PM All Cinemas
Finalist
Day in the Life
The Karrabing Film Collective
Documentary, Experimental
Read more

We acknowledge the sovereignty of the Wurundjeri people of the Kulin Nation whose unceded land will always be a home of storytelling and culture.